Proč servisovat lodní motor?

V krátkosti si řekneme, proč je dobré servisovat lodní motory.

Vojtěch Stádník

12/17/20212 min read

Mnoho lidí pravidelnou údržbu podceňuje. Stává se nám často, že k nám přijede zákazník s poruchou, které šlo předejít. Opravy z důvodu nefunkčního chladícího systému, převodovky, palivového systému apod. bývají velmi drahé a jsou převážně zbytečné. Někdy se takový motor už ani nevyplatí uvádět zpět do provozu. Například cena samotné převodovky HONDA-25 převyšuje padesátitisícovou částku. Pravidelný servis lodních motoru je velmi důležitý, zejména u motorů používaných ve slané vodě.
Nezáleží na tom, jestli najedete v moři 5 nebo 100 motohodin...
Motor je kontaminován solí hned po prvních hodinách. Uložit tedy po sezóně Motor bez údržby mívá fatální následky. Zdaleka nestačí motor pouze propláchnout ve sladké vodě. Sůl a oxidace se dostane do nejmenších pórů, závitů a skulin, následkem čehož se motor stává nerozebíratelný. Například převodovka může vydržet bez zásahu pět sezón, ale rozebrat jí v případě poruchy je pak už takřka nemožné. Poté přichází na řadu hořák a kladivo. Proto u motorů používaných na moři je nezbytností posezónní servis. Takový motor vyžaduje více péče a úkonů.
Sladká voda není destilovaná!
Na sladké vodě je na tom motor podstatně lépe, ale přesto potřebuje kontrolu pro bezproblémovou funkci. Stalo se, že nám zákazník přivezl zánovní motor Suzuki na celkovou kontrolu. Pořízen ve Švýcarsku, sice plul po sladkém jezeře, ale voda byla natolik mineralizovaná, že převodovka nešla rozebrat. Například rybářské vlasce namotané na hřídeli lodní šroubu mohou poškodit gufero převodovky natolik, že vnikající voda převodovku takřka zlikviduje.
Správné zazimování je také důležité!
Při uložení ve vlhkých prostorách s výkyvy teplot dochází ke kondenzaci vody v motoru. Následkem je degradace motorového oleje, motor uvnitř koroduje.
Pravidelně servisované motory vydrží tisíce hodin plavby a desítky let bezproblémového fungování. Neservisovaný motor je po pěti letech vhodný na generální opravu či do šrotu.